Československý vlčák
Krátká historie plemene československý vlčák
Počátek historie tohoto plemene se datuje od roku 1955, kdy se ing. Karel Hartl začal zabývat a připravovat křížení karpatského vlka s německým ovčákem. Zpočátku bylo křížení prováděno jako věděcký experiment Pohraniční stráže ČSSR. O pár let později se však zrodila myšlenka vyšlechtit nové plemeno a cílem chovu bylo a je zachovat vlčí vzhled, zdraví a přitom upevnit povahové vlastnosti pracovního psa.
Několik slov k vývoji a povaze plemene.
Standard hovoří jasně, ale je takový československý vlčák i ve skutečnosti?
Jednoznačná odpověď na položenou otázku neexistuje. Každý představitel tohoto plemene je trochu jiný i když určité povahové rysy, mluvíme-li o povaze, se u části populace objevují častěji.
Jakoby každé zvíře ovlivňovala část genů vlčích a část genů psích a „vylosovaný poměr“ je vždy ruskou ruletou. Je třeba tyto psy dobře a dlouhodobě znát a ne si naivně myslet, že podle jednoho jedince, kterého jsem majitelem, nebo kterého znám mohu psát monografii plemene. To by byl hluboký omyl. Určitě je skvělé, když prožijete život, tím myslím společně celý psí život, lépe životy, s různými povahovými typy plemene československý vlčák. Pokusíte se s nimi cvičit a vychovat je. Kdo chce, naučí se rozumět jejich logickému jednání, chápat je a ne je jen odsuzovat.
Standard československý vlčák
Patronát: Slovenská republika
Použití: Pracovní pes