Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Anaplasmosa, (ne)známé onemocnění v ČR

Ixodes ricinus - Klíště obecné

Anaplasmosa je infekční onemocnění přenášené klíšťaty způsobené bakterií Anaplasma phagocytophilum, drobným mikroorganismem příbuzným Rickettsiím. Dříve nazývaná Ehrlichia equi.




Poprvé byla infekce zaznamenána u psa z Minesoty a Wisconsinu roku 1996.
Tento mikroorganismus je však rozšířen po celém světě, trvale se vyskytující v oblasti USA, Evropě, zvláště ve Velké Británii, Norsku, Švédsku, Švýcarsku a Německu. V Evropě byla Anaplasma ph. izolována z přežvýkavců, psů i lidí a může infikovat široký rozsah savců. Za primární rezervoár jsou v přírodě považováni drobní hlodavci.
Nejvíce onemocnění propukne na jaře, létě ale i na podzim. Vektorem přenášejícím toto onemocnění jsou klíšťata rodu Ixodes ricinus. K přenosu infekce je pravděpodobně potřeba klíštěte přisátého po dobu větší, než 24 hodin.

 


Klinické onemocnění u psů je často spojeno s akutní fází, trvající od jednoho do několika dnů. Projevuje se horečkou, letargií, nevolností, nechutenstvím, psi bývají neklidní, trpí bolestmi kloubů a svalů a odmítají se pohybovat. Nejčastější pozorovaný příznak onemocnění, který by nás měl upozornit na možnost anaplasmosy je bolestivost kloubů a kulhání, jako následek polyartritidy (zánět kloubů). Mezi ostatní, méně časté příznaky, patří: gastrointestinální problémy, zvracení, průjem, respiratorní problémy: kašel či ztížené dýchání.
Vykytuje se i meningitita, onemocnění centrálního nervového systému, dále pak záchvaty, ataxie, neurologické problémy, tupý výraz a strnulost.
Mimo akutního projevu nacházíme u psů i tzv. chronické onemocnění, probíhající bez klinických příznaků, subklinické onemocnění, které se může projevit, jako onemocnění podobné chřipce.
Dosud nebylo prokázáno, zda se chronický průběh onemocnění, může vyvinout v akutní.
Onemocnění v akutní fázi je nerozeznatelné od Lymské boreliosy. Jedno klíště může infikovat našeho psa oběma nemocemi najednou!


Diagnostika se opírá o identifikaci mikroorganismu v periferní krvi, pomocí PCR či světelné mikroskopie, nebo detekcí protilátek pomocí IFA, ELISA, SNAP 4Dx (IDEXX laboratorires)


Léčba spočívá v podávání antibiotik (doxycyklinu v dávce 5 – 10mg/kg, 2x denně po dobu až 30 dnů). V mnoha případech klinické příznaky vymizí velmi rychle, psi jsou výrazně lepší už za 24 až 48 hodin po zahájení terapie. Prognosa je, v tomto případě, pro úplné zotavení velmi příznivá.
Firma Idexx Laboratoires se společně s veterinární klinikou Horoměřice podílela na projektu zmapování výskytu anaplasmosy ve středních Čechách a Praze.  Ze 120 náhodně vybraných jedinců bylo 36 pozitivních na protilátky, což je 30%!


Prevence: eliminace klíšťat pomocí šamponů, spot-onů, sprejů a obojků.


Zdroj informací: Veterinární klinika – Horoměřice (Praha – západ)



Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.